Sukulenty Wewnętrzne kwitnienie we wnętrzu, Jak dbać o roślinę i jak nawadniać w domu Warunki, nazwy i rodzaje traktowania kwiatów, nawozów i chorób - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Sukulenty w domu - wymyślamy oryginalne kompozycje (22 zdjęcia)

Sukulenty mają swoją nazwę dzięki temu, że mają pewne wspólne cechy: wszystkie są bardzo soczyste, w języku łacińskim słowo „soczysty” jest napisane jako „sukulent”. Tkanki ich łodyg i liści są ułożone w taki sposób, aby mogły przechowywać wodę. Zamiokulkas, przedstawiciel rodziny Aroidów i cissus quadrangular rodziny Vinogradov, i Dickia, należące do rodziny Bromeliad, również należą do sukulentów. Wszystkie te rośliny nie mają wspólnego pochodzenia, a obecność pewnych podobieństw wynika z podobnych warunków siedliskowych; Z reguły rosną w suchych miejscach.Jeśli twoje „gospodarstwo domowe” ma grubą żebrowaną łodygę z małymi lub całkowicie brakującymi liśćmi, to jesteś właścicielem soczystego łodygi, która przechowuje wilgoć w bagażniku. Rośliny te obejmują wiele kaktusów i niektórych członków rodziny Euphorbia.

A jeśli ma grube liście i nieokreślony lub brakujący pień? Oznacza to, że uprawiasz niektóre sukulenty liścia, być może tego rodzaju, jak aloes lub savoria, lithops lub echeveria.

Kolor sukulentów może być zielony i niebieski oraz prawie biały. Ich zabarwienie poprawia ochronę tych kserofitów przed promieniowaniem słonecznym. Często na liściach i łodygach roślin spada dół, na którym wilgoć skrapla się podczas mgły lub gdy powietrze ochładza się w nocy.

W wyniku ewolucji sukulenty opracowały szereg adaptacji w celu ochrony przed zwierzętami. Na przykład mogą mieć ciernie, kolce, trujący sok. Ponadto rośliny te używają mimikry, aby ukryć się przed wrogami, często udając, że nie nadają się do jedzenia z kostkami brukowymi i kamieniami, jak robią to titanopsis, pseudolithos i lithops.

Sukulenty doniczkowe mają doskonałe właściwości ozdobne. Kwiaty sukulentów, bardzo bezpretensjonalne, umożliwiają dekorowanie nimi nawet pomieszczeń o słabym oświetleniu. Roślina ta jest w stanie aktywnie rozwijać się w warunkach niskiej temperatury, ale środowisko mokrego pomieszczenia będzie dla niej optymalne.

Najpopularniejsze sukulenty

Rodzaje tych roślin wewnętrznych, które są najczęściej hodowane przez miłośników roślin, mogą być wymieniane przez długi czas, w końcu jest ich ponad osiemset. Możesz odebrać i rozmiar, kolor i formę. Najczęściej miłośnicy flory preferują:

 • kaktusy;
 • crassulam;
 • echeveria;
 • aloes;
 • Kalanchoe;
 • sedum;
 • gryzmoły
 • borodnik;
 • lapidaria;
 • agawa i inneJak dbać o sukulenty?

Sukulenty do pielęgnacji domowej wymagają różnych w sezonie ciepłym i zimnym. Wiosną konieczna jest transplantacja sukulentów, podczas gdy gleba jest wybrana jako składnik odżywczy i ma w swoim składzie:

 • ziemia;
 • piasek;
 • kora.

Jeśli chodzi o podlewanie sukulentów domowych, w lecie należy je regularnie wykonywać za pomocą nawozu na sukulenty, na przykład w postaci 1% roztworu preparatu Florovit. W zimie częstotliwość i obfitość nawadniania znacznie się zmniejsza. Lepiej jest umieścić sukulenty w tym czasie na parapecie tak blisko szkła, jak to możliwe, aby zapewnić mu więcej światła.Interesujące jest to, że bardzo często kwitnienie sukulentów obserwuje się w miesiącach zimowych. W wielu przypadkach rosnące sukulenty są tylko z powodu piękna kwiatów niektórych gatunków tych roślin. Kwitnące sukulenty we wnętrzu - marzenie każdego, kto zaczął je hodować. W większości mają one bezwonne kwiaty, ale są też takie, które kwitną (na przykład Crassula w kształcie stożka) towarzyszy rozprzestrzenianie się silnego aromatu w całym pomieszczeniu.

Soczyste choroby

Chociaż pielęgnacja sukulentów w domu nie wymaga wiele, ponieważ rośliny te są bardzo odporne i są w stanie wytrzymać wiele niekorzystnych czynników, ale nadal są przypadki i ich choroby.Poniżej znajdują się imiona i krótki opis niektórych chorób, które mogą przyciemnić dla ciebie rosnące sukulenty.

 1. Zgniłe Sporadyczna zgnilizna korzeni ma zwykle pochodzenie grzybowe. Jest to spowodowane rozwojem grzybów należących do rodzaju Fusarium lub do rodzaju Vertinillium i wpływających na układ naczyniowy sukulentów. Jednocześnie rośliny żółkną, ich liście więdną, a na łodydze pojawia się gęsty biały kwiat, czasem z różowawym odcieniem. W przyszłości stają się brązowe i nieuchronnie umierają. Dlatego, jeśli masz florarium ze zgniłymi sukulentami, należy je oczyścić i zdezynfekować zbiornik.
 2. Grzyb. Tak zwana choroba wywołana przez grzyby z rodzaju Botrytis. Przejawia się w postaci brązowych plam, stopniowo rozszerzających się i zamieniających się w zgniłą masę, na której widoczna jest grzybnia.
 3. Najazdy. Ten typ choroby obejmuje na przykład penicylazę, która przejawia się w postaci wzrostu grzybni. Po wykryciu roślina musi być traktowana słabym roztworem nadmanganianu potasu.
 4. Spotting Często występująca choroba, w której pojawiają się ograniczone wcięcia, różniące się wielkością i kolorem.Jak propagować sukulenty?

Ich rozmnażanie jest możliwe przy pomocy nasion, sadzonek, liści i dzieci. Najlepiej rozmnażać te rośliny wiosną, ale korzenie całkiem dobrze się koją latem.

W niektórych przypadkach (eonium, zamiakulkas itp.) Sadzonki można umieścić w wodzie, aby mogły się rozwinąć korzenie. Ale w większości sukulentów sadzonki w tym przypadku gniją, ponieważ rośliny te nie są przystosowane do tego, aby się rozmnażać.

Cięte lub odłamane sadzonki muszą być suszone do cięcia. Następnie można go sadzić, przyklejając do całkowicie suchego podłoża. Po 15-17 dniach można rozpocząć podlewanie przy użyciu niewielkiej ilości wody, a przed tym zaleca się spryskiwanie tylko sporadycznie.

W większości przypadków sukulenty można obsadzić liściem, ale nie jest to odpowiednie dla wszystkich rodzajów sukulentów. Na przykład liście pachypodium i trojeści nie mogą być sadzone w podłożu, ponieważ zgniły po posadzeniu.

Rozmnażanie nasion jest interesującym, ale żmudnym zajęciem. Jednocześnie konieczne jest utrzymanie temperatury powietrza w florarium przy 27 ° C i silnym oświetleniu. Możliwe jest, w przypadku braku mini-szklarni, przykrycie sadzonek folią lub szkłem w celu zapewnienia pewnej wilgotności, ale w tym przypadku konieczne jest okresowe organizowanie wentylacji w takim „inkubatorze”.

Pędy są podatne na różne infekcje, więc w przypadku choroby tylko jedna sadzonka, wszystkie pozostałe w uprawie są również chore.

Sukulenty są w stanie zadowolić właścicieli swoim niezwykłym wyglądem i ciekawym kwitnieniem przez długi czas. Ze względu na prostotę ich pielęgnacji są odpowiednie nawet dla tych, którzy nie mają czasu na codzienne podlewanie „klombów na parapecie”, najważniejsze jest znalezienie dobrze oświetlonego miejsca na sukulenty.