Orchid Vanda Blue and White, Home Care, zasady uprawy i choroby kwiatu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Orchid Vanda: kluczowe cechy uprawy (23 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Orchidea Vanda jest epifityczną rośliną z rodziny storczyków. W naturze gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w krajach tropikalnych. Jest zróżnicowany i ma ponad 20 tysięcy gatunków. Roślina jest ceniona w uprawie domowej ze względu na doskonałe cechy dekoracyjne.


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-2

System korzeniowy Wandy jest potężny. Roślina ma jasnozielony kolor. Korzenie są pokryte belamensem. Jest przedstawiony w postaci grubej warstwy martwych komórek. Komórki te charakteryzują się porowatą strukturą i są w stanie wchłonąć wilgoć. Wilgoć może być nawet absorbowana z atmosfery. Ta funkcja ochronna pomaga chronić roślinę przed odwodnieniem i poparzeniem słonecznym.

Orchid Vanda, opieka w domu, która jest prosta, ma szeroki wybór opcji. Istnieje wiele odmian tej rośliny w przyrodzie. W uprawie domowej istnieje kilka rodzajów.

Valkovaya Wanda

Roślina ta charakteryzuje się obecnością wysokiej rozgałęzionej łodygi. Na wysokości trzon może osiągnąć trzy metry. Długość blaszek liściowych wynosi około 20 centymetrów. Na jednej szypułce może znajdować się od 3 do 6 dużych pąków.

Wanda Blue

Ta orchidea charakteryzuje się obecnością bezpośredniej łodygi do 100 centymetrów. Dużo korzeni. Liście są duże, w kształcie pasa. Na górze arkusza znajduje się małe ukośne cięcie. Ogonek jest duży. Osiąga 0,6 metra. Liczba kwiatów na jednej szypułce może osiągnąć 15 sztuk.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o tak piękny kwiat, zasady opieki nad Wandą są proste. Orchid Vanda kocha światło. Należy go chronić przed nadmiernie palącym słońcem, ponieważ może się poparzyć. Wskazane jest posiadanie garnka po stronie południowej i wschodniej. Z gorących promieni roślin pomoże chronić tiul.

Zwróć uwagę na fakt, że orchidea Vanda w domu nie lubi częstych przeszczepów i nie toleruje ich dobrze. Procedura ta jest wykonywana w wyjątkowych sytuacjach: doniczka stała się zbyt mała, konieczna jest wymiana gleby. Przesadzanie może być konieczne, gdy korzenie kwiatu stają się zepsute i wymagają przeszczepu.


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-14


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-15

W procesie przesadzania Wanda musi pamiętać, że ten rodzaj rośliny jest epifityczny. Musi mieć dostęp powietrza do korzeni. Optymalnym składem dla gleby jest mech torfowiec, kora. Te składniki są zmielone i wymieszane. Również w powstałej kompozycji można dodać trochę węgla drzewnego, gliny ekspandowanej, piasku. Dziś w sklepach sprzedawano gotowe mieszanki dla tych roślin, co pomoże w kwestii przygotowania gleby.


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-16


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-17

Uprawę można prowadzić w plastikowej siatce, doniczce. Ponadto roślina może być umieszczona w szklanym wazonie. Będzie tam dobrze się czuć. Przeszczep roślin obejmuje sekwencyjną realizację następujących kroków:

  • Na dnie zbiornika znajduje się drenaż. Jego grubość nie przekracza 2-3 cm.
  • Na nią wlewa się warstwę podłoża z kory i mchu.
  • Wanda zostaje usunięta ze starego garnka i oczyszczona ze starego podłoża.
  • Wszystkie suche i zgniłe korzenie należy ostrożnie usunąć.
  • Roślina jest wkładana do nowego garnka i delikatnie wypełniana nowym podłożem.
  • Korzenie z potrzebą wyprostowania i umieszczenia na ścianach.
  • Po transplantacji roślina nie musi być podlewana przez kilka dni.


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-18


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-19

Miesięczna roślina musi być zapłodniona. Dziś sklepy sprzedają specjalne substancje do tego procesu. Przy odpowiedniej opiece i sprzyjających warunkach roślina zachwyci Cię dużymi i pięknymi kwiatami do dwóch razy w roku. Orchidea kwitnie przez długi czas. Doskonałym środkiem stymulującym kwitnienie jest różnica między temperaturami dziennymi i nocnymi. Po wyblaknięciu storczyka konieczne będzie przycięcie. Szypułka jest odcięta u podstawy. Powinien być kikut (1 cm). Po kwitnieniu zmniejsza się liczba podlewek.


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-20


orhideya-vanda-klyuchevie-osobennosti-virashivaniya-23-foto-21

Choroby storczyków - więdnięcie fusarium, chloroza, zgnilizna korzeni, przędziorek, mszyca. Pojawiają się z powodu niepiśmiennej opieki, grzybów, zasolenia gleby, suchego powietrza, niskiego poziomu wilgotności. Osłabiona roślina staje się łatwą ofiarą dla owadów i mikrobów.

Pin
Send
Share
Send
Send