Orchid Vanda Blue and White, Home Care, zasady uprawy i choroby kwiatu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Orchid Vanda: kluczowe cechy uprawy (23 zdjęcia)

Orchidea Vanda jest epifityczną rośliną z rodziny storczyków. W naturze gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w krajach tropikalnych. Jest zróżnicowany i ma ponad 20 tysięcy gatunków. Roślina jest ceniona w uprawie domowej ze względu na doskonałe cechy dekoracyjne.System korzeniowy Wandy jest potężny. Roślina ma jasnozielony kolor. Korzenie są pokryte belamensem. Jest przedstawiony w postaci grubej warstwy martwych komórek. Komórki te charakteryzują się porowatą strukturą i są w stanie wchłonąć wilgoć. Wilgoć może być nawet absorbowana z atmosfery. Ta funkcja ochronna pomaga chronić roślinę przed odwodnieniem i poparzeniem słonecznym.

Łodyga orchidei jest wysoka. Może osiągnąć ponad metr wysokości. Pod tym względem roślina ta jest często używana do cięcia. Dzięki niemu możesz stworzyć wiele pięknych egzotycznych kompozycji. Reprodukcja odbywa się przez nasiona lub wegetatywnie.

Liście Wandy mają podłużny kształt w kształcie pasa. Są skórzaste, ułożone na przemian. Kolor zielony z lekkim niebieskawym nalotem. Szypułki są wyprostowane z lekkim spadkiem. Tworzą jasne, spektakularne kwiaty. Ich liczba wynosi od 2 do 5. Kwiaty są duże i pachnące, mają różne kolory. Istnieją białe, czerwone, fioletowe, żółte, niebieskie, różowe i inne odcienie kolorów.

Orchidea Vanda biała jest najbardziej popularna. Klasyczny biały kolor pasuje do różnych wnętrz i jest szeroko stosowany do komponowania licznych bukietów.

Białe kwiaty są duże. Na jednym zdjęciu można uformować od 6 do 12 kwiatów. Roślina kwitnie dwa razy w roku.

Natomiast Orchid Vanda Blue jest najbardziej rzadkim gatunkiem. Dziś niebieskie storczyki nie występują już w przyrodzie. Pod tym względem ich uprawa odbywa się tylko w szklarniach. Zastosuj procedurę barwienia roślin specjalnym niebieskim atramentem. Królowa storczyków może być łatwo uprawiana w domu. Dzięki dobrej pielęgnacji zachwyci swojego właściciela nieskazitelnym kwitnieniem.

Jaki rodzaj storczyków wybiera Wanda?

Orchid Vanda, opieka w domu, która jest prosta, ma szeroki wybór opcji. Istnieje wiele odmian tej rośliny w przyrodzie. W uprawie domowej istnieje kilka rodzajów.

Valkovaya Wanda

Roślina ta charakteryzuje się obecnością wysokiej rozgałęzionej łodygi. Na wysokości trzon może osiągnąć trzy metry. Długość blaszek liściowych wynosi około 20 centymetrów. Na jednej szypułce może znajdować się od 3 do 6 dużych pąków.

Wanda Blue

Ta orchidea charakteryzuje się obecnością bezpośredniej łodygi do 100 centymetrów. Dużo korzeni. Liście są duże, w kształcie pasa. Na górze arkusza znajduje się małe ukośne cięcie. Ogonek jest duży. Osiąga 0,6 metra. Liczba kwiatów na jednej szypułce może osiągnąć 15 sztuk.

Tricolor Wanda

Ma wyprostowany pień o długości do 2 metrów. Ogonek mały. Nie osiąga 0,3 metra. Produkowane spektakularne i pachnące kwiaty o dużych rozmiarach w ilości pięciu sztuk. Mieszanka Wandy to kremowy kolor z brązowymi i brązowymi plamkami. Płatki w kształcie krawędzi kropli są faliste.

Wanda Sander

Ten gatunek jest popularny na Filipinach. Dziś grozi mu wyginięcie. W związku z tym zakład nie jest eksportowany z kraju. W sprzedaży są hybrydy. Roślina ma piękne, przypominające pas płatki, z rozwidloną końcówką. Na jednej szypułce może znajdować się do 10 pąków.

Wanda szachy

Liście tej rośliny są wąskie. Pod nimi ukrywają ucieczkę. Długość szypułki 0,5 metra. Liczba pąków może osiągnąć 12 sztuk. Mają żółte, beżowe, brązowe kolory. Warga kontrastowego koloru (fioletowy, różowy).

Wanda Javier

Jest to jedyny naturalny gatunek, który charakteryzuje się obecnością białych kwiatów. Jest to roślina kompaktowa, o wysokości nie większej niż 35 centymetrów.

Dziś w kwiaciarni można znaleźć tylko gatunki hybrydowe tej rośliny, które są optymalnie przystosowane do uprawy w domu.

Zasady opieki nad popularną rośliną

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o tak piękny kwiat, zasady opieki nad Wandą są proste. Orchid Vanda kocha światło. Należy go chronić przed nadmiernie palącym słońcem, ponieważ może się poparzyć. Wskazane jest posiadanie garnka po stronie południowej i wschodniej. Z gorących promieni roślin pomoże chronić tiul.

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, powinna być wystarczająco wysoka, nie mniej niż 70%. Gdy liście ciepła są wymagane do rozpylania. Podczas opryskiwania należy starać się, aby wilgoć nie dostała się do korzeni. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest chłodne, rozpylanie nie jest wymagane. Jesienią i zimą roślina jest najlepiej oświetlona lampami fluorescencyjnymi.

Należy pamiętać, że w świetle zakładu musi być co najmniej 12 godzin dziennie. W takich warunkach zakwitnie i zachwyci zdrowy wygląd. Przydatne będzie umieszczenie nawilżacza obok garnka. Roślina czuje się komfortowo w temperaturze 25-30 stopni w ciągu dnia. W nocy temperatura będzie odpowiadać 16-20 stopniom.

Podlewanie najlepiej Wanda destylowanej lub filtrowanej wody. Nawóz powinien być produkowany w spoczynku.

Funkcje sadzenia roślin

Zwróć uwagę na fakt, że orchidea Vanda w domu nie lubi częstych przeszczepów i nie toleruje ich dobrze. Procedura ta jest wykonywana w wyjątkowych sytuacjach: doniczka stała się zbyt mała, konieczna jest wymiana gleby. Przesadzanie może być konieczne, gdy korzenie kwiatu stają się zepsute i wymagają przeszczepu.W procesie przesadzania Wanda musi pamiętać, że ten rodzaj rośliny jest epifityczny. Musi mieć dostęp powietrza do korzeni. Optymalnym składem dla gleby jest mech torfowiec, kora. Te składniki są zmielone i wymieszane. Również w powstałej kompozycji można dodać trochę węgla drzewnego, gliny ekspandowanej, piasku. Dziś w sklepach sprzedawano gotowe mieszanki dla tych roślin, co pomoże w kwestii przygotowania gleby.Uprawę można prowadzić w plastikowej siatce, doniczce. Ponadto roślina może być umieszczona w szklanym wazonie. Będzie tam dobrze się czuć. Przeszczep roślin obejmuje sekwencyjną realizację następujących kroków:

  • Na dnie zbiornika znajduje się drenaż. Jego grubość nie przekracza 2-3 cm.
  • Na nią wlewa się warstwę podłoża z kory i mchu.
  • Wanda zostaje usunięta ze starego garnka i oczyszczona ze starego podłoża.
  • Wszystkie suche i zgniłe korzenie należy ostrożnie usunąć.
  • Roślina jest wkładana do nowego garnka i delikatnie wypełniana nowym podłożem.
  • Korzenie z potrzebą wyprostowania i umieszczenia na ścianach.
  • Po transplantacji roślina nie musi być podlewana przez kilka dni.Miesięczna roślina musi być zapłodniona. Dziś sklepy sprzedają specjalne substancje do tego procesu. Przy odpowiedniej opiece i sprzyjających warunkach roślina zachwyci Cię dużymi i pięknymi kwiatami do dwóch razy w roku. Orchidea kwitnie przez długi czas. Doskonałym środkiem stymulującym kwitnienie jest różnica między temperaturami dziennymi i nocnymi. Po wyblaknięciu storczyka konieczne będzie przycięcie. Szypułka jest odcięta u podstawy. Powinien być kikut (1 cm). Po kwitnieniu zmniejsza się liczba podlewek.Choroby storczyków - więdnięcie fusarium, chloroza, zgnilizna korzeni, przędziorek, mszyca. Pojawiają się z powodu niepiśmiennej opieki, grzybów, zasolenia gleby, suchego powietrza, niskiego poziomu wilgotności. Osłabiona roślina staje się łatwą ofiarą dla owadów i mikrobów.

Jeśli chodzi o hodowlę, zjawisko to występuje rzadko w przypadku storczyków. W dużych przypadkach z należytą starannością dzieci mogą tworzyć się w formie procesów bocznych. Kiedy dzieci rosną ponad 3 korzenie, można je ostrożnie oddzielić od rośliny. Plastry są traktowane węglem aktywnym.